Preot Cătălin Adumitroaie

Preoți slujitori Ianuarie 14, 2013

Născut la 6 ianuarie 1981 în oraşul Târgu Neamţ, absolvent al Şcolii Generale din satul Răuceşti, judeţul Neamţ, în anul 1995. În anul 2000 absolvent al Sminarului Teologic Liceal „Sfântul Ioan Iacob” din Dorohoi. În anul 2006 absolvent al Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iaşi, iar în anul 2008 al Facultăţii de Istorie din cadrul Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi.

Hirotonit diacon şi preot în anul 2006 la Catedrala mitropolitană din Iaşi, pe seama Parohiei Vâlcele, comuna Vlădeni, din Protopopiatul I Iaşi, de către Preafericitul Patriarh Daniel al Bisericii Ortodoxe Române, pe atunci Arhiepiscop al Iaşilor şi Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei.

În anul 2010 absolvent al cursurilor de Masterat din cadrul Facultăţii de Teologie din Iaşi, secţia „Viaţa Bisericii – istorie şi actualitate”.